DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Od 1. 8. 2019 jsem přestěhoval ordinaci na adresu Plzeňská 448/44, Praha 5 viz. mapka zde v kontaktech.

Pozvánka na výlet Stará Huť-Mokrovraty-Pouště-Kocába
v sobotu 1. 6. 2019 od 9:45

 

Vážení přátelé. 

Dovoluji si Vás pozvat na jarní pochod divočinou. Tentokrát bude východiskem i cílem cesty parkoviště u rybníka Strž ve Staré Huti. Nadmořská výška v tomto místě je 340 m nad mořem. Celková délka trasy je asi 10 km. Většina trasy vede neznačenými cestami.

Místo srazu je ve Staré Huti u Dobříše přímo na parkovišti u rybníka Strž v 9:45 hod., odcházet na trasu budeme v 10:00 hod. Parkoviště je směrem k památníku Karla Čapka. Pokud předpokládáte potíže s dopravou, tak mně zavolejte nebo pošlete SMS na telefon 604 508 358. Zrovna tak, jako v minulých letech, prosím ty, kteří jste ochotni a schopni někoho vzít do auta, dejte mi prosím vědět...

Pozor! Tentokrát povede cesta mimo možnost doplnit vodu nebo občerstvení. Jediná osada na cestě, Mokrovraty Pouště, je hodna svého jména. Nenašel jsem tam ani hospodu, ani otevřený krámek...
Vyčerpané, hladové a nemohoucí ponecháváme podle tradice jejich chmurnému osudu.

Obrázek trasy:

stara hut

Z parkoviště vyrazíme po modré značce. Projdeme chatovou kolonií a vyjdeme na otevřené prostranství. Tady, po 0,6 km, odbočíme vlevo, na neznačenou cestu. Na mapě je to bod  č. 2 .

Přejdeme po okraji lesíka až na konec louky. Na mapce je toto místo označeno jako bod  č. 3 .

Odbočíme doleva a po cestě dojdeme na křižovatku lesních cest. Po levé straně, přes pláň, je vidět Starou Huť. Na křižovatce, 0,3 km od bodu č.3, odbočíme vpravo. Po chvíli ještě jednou vpravo a hned potom doleva. To je na mapě bod č.4.

Budeme pokračovat po cestě na severovýchod 0,5 km na další lesní křižovatku. Doprava je cesta do neprobádané divočiny. Odbočíme tedy raději doleva. Toto je bod  č. 5 .

Teď budeme pokračovat severním směrem. Cesta nás přivede k lesnímu skladišti. Tady je bod  č. 6 .

Skladišti se chytře vyhneme odbočením doprava. Budeme sledovat cestu, až se dostaneme k silnici.

Na křižovatce se silnicí je nejvyšší bod cesty, 370 m nad mořem. Po 3,5 km jsme překonali 30 m výškového rozdílu. Na silnici se dáme doprava, směrem na obec Mokrovraty Pouště. Doporučuji sledovat mapku, nebo se držet skupiny. I když to tak nevypadá, je tato Poušť dost záludná. Má spoustu slepých uliček. Mám pocit, že ve snaze vyhnout se silnici jsem prošel většinu z nich. Pokračujeme po silnici až na Y křižovatce odbočíme do pravé větve. Půjdeme přímo, až narazíme na planinu. Tady odbočíme vpravo. Pokračujeme po cestě, která se podél pláně stáčí doleva. Po levé straně budeme mít pláň. Ještě před koncem zástavby narazíme na uličku směřující doprava, na jih. Jenom kousek a dorazíme k potoku Kocába. To je bod  č.7 . Ten popis je hrůzostrašný, ale podle mapky je to snadné.

Pokračujeme vpravo po cestě, proti proudu Kocáby. Po chvíli přejdeme Kocábu přes mostek a dál jdeme po druhé straně. Údolí potoka je moc pěkné. Budeme procházet přes nejnižší bod cesty ve výši 320 m nad mořem. V potoce ještě o metr níž. Tento úsek cesty je hůře schůdný pro kočárky. Chvílemi se musí nést. Pro kočárky však existuje snazší, ale ne tak malebná cesta. Asi po kilometru od č.7 si můžeme prohlédnout rozvaliny mlýna Plechhamr. Toto místo je na mapě označeno jako  č.8 . Odtud znovu vystoupáme do nadmořské výšky 370 m nad mořem. Tentokrát však musíme těch 50 m převýšení zvládnout během 0,6 km.

Na vrcholu odbočíme na cestičku ostře doprava. Potom už to je jednoduchá, ale pěkná cesta lesem. Po 1,1 km narazíme na žlutou turistickou značku. Dáme se po ní doprava, ale přidržíme se jí jen asi 0,4 km. Překročíme potůček a po pár metrech opustíme žlutou, opět doprava. Přejdeme přes mýtinu Cvrnka a pokračujeme po cestě přes  č. 9 .

Odtud je to do cíle asi 2 km. Cesta vede lesem. Jakmile vyjdeme z lesa ven, narazíme na modrou turistickou stezku. Tady znovu, tentokrát už naposled, odbočíme doprava. Modrá nás dovede, s mírným klesáním a stoupáním, přes lesy a louky až do cíle. Nenechte se mýlit tím, že cílová značka je umístěna v rybníku. Je to jen proto, že se START a CÍL překrývaly. Není tedy nezbytné vstupovat do vln...

Pokud má někdo pocit, že nezdravě preferuji odbočky doprava... nemá to žádný skrytý význam. Snad jen ten, že u okruhových tras je to jediný způsob, jak se dostat zpět na výchozí bod. Příště půjdeme opačným směrem :)

Moc se na Vás těším, Ilja

GPS souřadnice místa parkoviště:

49.7774542N, 14.2085019E

GPS strz