DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Kurz reiki dne 26. 11. se z důvodu nemoci odkládá.

Ilja Žáček na internetovém portálu "mladazena.cz"

Na internetovém portálu mladazena.cz vyšel článek o Ilju žáčkovi, na který se můžete podívat zde a kopii článku si můžete přečíst níže:

Reiki: Energie, která léčí

Univerzální životní energie je všude kolem, i v nás. Reiki je léčebný systém využívající ji k terapii. Rukama, kterýma proudí energie, se terapeut dotýká pacienta. Zdánlivě obyčejné věci se mění v něco zázračného. Reiki léčí, přináší klid a harmonii tělu i mysli.

Na fyzické, emoční i mentální. Při bolesti hlavy pokládá terapeut ruce na hlavu. Pokud je příčinou bolesti například špatné zažívání, léčivá energie proudí také do pacientových střev. Když hlava bolí kvůli stresu, léčí reiki kromě bolesti i stres. Když si třeba na bolení hlavy vezmeme aspirin, bolest přejde. Prášek ale neodstraní příčinu, ať je to zažívání nebo stres. "Reiki odstraní nejen bolest, ale pomáhá zvládnout i její příčiny. Neléčí samo, ale dodává tělu energii, aby bylo schopné zvládnout problém," vysvětluje Ilja Žáček.

Úleva a vyléčení

Veronika se s reiki seznámila náhodou. Bylo to paradoxně díky závisti. Všimla si totiž, že její kamarádka, která byla stále nervózní a pořád řešila nějaké problémy, se jí najednou začala doslova měnit před očima. "Vůbec jsem to nechápala. Až za nějaký čas mi Iveta řekla, že chodí na reiki. Tak trochu jsem jí tu pohodu záviděla, a tak jsem si řekla, že to také zkusím," vypráví osmatřicetiletá Veronika. Nepopírá, že úplně poprvé vstoupila do poradny Ilji Žáčka s nedůvěrou a obavami.

Zpočátku se jí ani moc nechtělo mluvit o problémech, jejichž příčinou byl hlavně Veroničin tehdejší přítel. "Když na mě ale začalo reiki poprvé působit, tak jsem se úplně uvolnila a rozpovídala se. Při každé další hodině jsem řešila něco jiného. Jednou to byla bulimie, podruhé nemocný močový měchýř a vzápětí to zase byly bolesti ramene. A do toho problémy s muži. Měla jsem takové emoční výlevy," popisuje své začátky s terapií reiki. "Pacient často dává při léčbě najevo své pocity související s jeho nemocí či situací," vysvětluje Ilja Žáček. Veronice dávala každá další hodina strávená v ordinaci větší odvahu a sílu.

A také přestala vyčítat sama sobě všechno, co v minulosti udělala špatně. "Vždycky na konci terapie jsem se cítila mnohem lépe. Jako kdyby ze mě spadlo nějaké těžké břemeno," popisuje účinky terapie. Stejně jako Iveta se i Veronika začala postupně měnit. První, čeho se zbavila, byla bulimie. S přítelem, který byl jednou z příčin jejích častých depresí, se rozešla a změnila i práci. K Iljovi Žáčkovi chodí dál. "Vždycky se najde něco, co je třeba opravovat. Třeba teď chci pracovat na miminku a doufám, že se mi to s pomocí reiki podaří," vypráví a dodává, že hodina strávená s reiki je pro ni něco jako návštěva oázy klidu a porozumění.

Pro mnohé znamená reiki okamžitou úlevu. Uvolňuje bolest, urychluje léčebný proces, přináší relaxaci, vyrovnává čakry a energetické pole. "Doplňuje chybějící energii a tělo se začíná dávat do pořádku. Pročišťuje energetické kanály a umožňuje organismu přijímat životní sílu," říká terapeut Žáček. Veronika někdy během léčení pociťuje, jak se jí snižuje krevní tlak, a když vstává z lůžka, má co dělat, aby udržela rovnováhu. "Někdy jsem po hodině tak ospalá, že sotva dojdu domů," popisuje své pocity sladké malátnosti po terapii. Její tělo se po jednom sezení začalo detoxikovat. "Projevilo se to tak, že se mi po návratu domů udělaly na kůži takové skvrny. Bylo to tím, že ze mě odcházelo něco špatného. Nechala jsem tomu volný průběh a ty fleky byly brzy pryč," dodává.

"Někdy jsem cítila léčení velmi intenzivně. Byla to doslova bolest a k tomu takový palčivý pocit," vypráví Veronika. Ilja Žáček to vysvětluje tím, že si postižené místo stahuje energii. To jsem později poznala i já sama. Prošla jsem zasvěcením a pak jsem léčila členy rodiny, například otce, který má v noze trombózu. Reiki je pozitivní a nemůže ublížit. Některým věcem ale nezabrání. "Když mi umírala babička, reiki jí pomáhalo. Byla potom vždycky taková rozzářená a veselejší," popisuje Veronika okamžiky, kdy se sama ocitla v roli terapeutky.

"Reiki smrti nezabrání, ale zlepší poslední chvíle života," říká Ilja Žáček. "Stejně tak nemusí vždy vyléčit některé vady, ale může pomoci tlumit bolest fyzickou i emoční. A občas se dějí i zázraky," dodává. Ten zázrak se stal před třemi lety mladé dívce, které vysychaly slzné kanálky. Absolvovala mnohá vyšetření v nemocnicích. Jako bývalá zdravotní sestra měla známé lékaře, ale nikdo z nich jí nedokázal pomoci. Prý trpí nevyléčitelnou chorobou a čeká ji slepota. Používala umělé slzy, a přesto jí ráno trvalo hodinu, než otevřela oči. Vadilo jí slunce stejně jako vítr, sucho či vlhko. "Chodila ke mně pravidelně tři měsíce. Bez výsledku. Řekl jsem jí, že nemohu pomoci. Ona odpověděla, že takhle se nedá žít. Chtěla dál bojovat, navštěvovala mě dalších pět měsíců. Pak už otevírala oči jen deset až patnáct minut. Po několika dalších měsících už mrkla. Trvalo to dva roky, než se té nemoci zbavila úplně," dodává terapeut Žáček.

Reiki a zvířata

Reiki působí nejen na lidi, ale také na zvířata. Pacientem Ilji Žáčka se tak stalo hříbě, které podle veterinářů trpělo chorobou srovnatelnou s dětskou obrnou. "Jednou mi zavolal kamarád. Má na vsi statek a pořádá kurzy jízdy na koni. Chtěl, abych mu vyléčil hříbě. Hříbátko nebylo schopno stát. Dva muži ho drželi pod bříškem na sepnutých pažích a nohy se mu bezvládně klátily. Nemělo ani sílu zvednout hlavu. Když jsem uviděl, v jakém je stavu, chtěl jsem to vzdát. V té chvíli zazvonil kamarádovi v kapse mobil. Zvedl ho a někomu odpovídal: ,Ne... ne... ještě ne... ještě něco zkusíme...' Pak zavěsil a řekl: ,To byl řezník...'" vypráví terapeut. Na kamarádův statek pak dojížděl několik měsíců každý víkend. Hříbě se časem dokázalo postavit na roztřesené nohy. V té době tam také zavítal jeden z veterinářů, který koníka diagnostikoval. Prohlédl ho a přestože jeho stav ještě zdaleka nebyl dobrý, nemohl uvěřit v tak velké zlepšení. Prý hříbě vyměnili.

"Honzík, tak se hříbě jmenuje, dělal pokroky. Po roce a půl začal dospívat a koukat po klisnách. Ale když se za nějakou rozeběhl, zakopl a praštil sebou. Kamarád si myslel, že jsou to pořád ještě důsledky jeho nemoci, ale Honzík byl prostě nešikovný. V době, kdy ostatní hříbata už běhala, Honzík bezvládně ležel," říká Žáček. Po nějakém čase se terapeut přijel podívat. Honzík od té doby vyrostl a přestěhovali ho do jiné stáje. Ilja Žáček byl blízko něj, ale koně v té chvíli nepoznal. "Prošel jsem kolem něj a on najednou zařehtal. Pamatoval si mě," dodává terapeut.

Honzík je podle posledních zpráv v tréninkovém středisku a připravuje se na závody. 8747] Člověk odpradávna přikládá ruce na zraněné místo na svém těle, aby zmírnil bolest. Když vás bolí hlava, dáte si hlavu do dlaní, když vaše malé dítě upadne a odře si kolena, utíká k vám, abyste mu bolavé kolínko pofoukali a pohladili. A když psa bolí tlapa, olizuje si ji. Důvod je stejný jako u člověka. Dotek poskytuje teplo, uklidňuje a léčí. A právě dotek je základem léčebných technik přikládání rukou.

Terapie dotekem

Každé živé tělo přijímá a vyzařuje energii. V Japonsku životní energii říkají "Ki". Slůvko "Rei" v japonštině znamená "božský". Odtud je odvozeno slovo "reiki". Znamená tedy něco jako "božská energie". Tradice reiki tvrdí, že tato energie je všude kolem nás. Je v prostoru, je v každém živém tvoru. Bez této energie není žádný organismus schopen života. Při jejím nedostatku tělo churaví. Všude kolem nás jsou rádiové vlny. Pokud přijímač správně naladíme, můžeme energii těchto vln používat. Podobně je to také s reiki. Pokud se naladíme na energii reiki, můžeme ji brát z okolního prostoru a předávat lidem, kteří jí mají málo. Každý člověk je schopen předávat svou životní energii druhým, je to tajemství doteku, ale ten, kdo je naladěn na reiki, má energii stále.

Nemůže si tedy ublížit tím, že pomáhá druhým. "Terapeut se napojuje na energetické zdroje. Je schopen přijímat energii a předávat ji druhým," říká Ilja Žáček, který pracuje s reiki již více než patnáct let. Jeho rukama prošlo mnoho lidí různých profesí a s nejrůznějšími problémy. "Představme si energetické pole, které ovlivňuje lidské tělo. Pokud je toto pole poškozeno, tělo se přizpůsobí. Tak vzniká nemoc. Je to podobné, jako když magnetické pole formuje železný prach podle svého tvaru," vysvětluje Ilja Žáček. Prostřednictvím rukou dodává podle svých slov energii a regeneruje poškozené energetické tělo. Postupně tak léčí nemoc nebo hojí zraněné části těla. Reiki má také pár příznivců klasické medicíny. Jedním z nich je MUDr. Michaela Kabíčková, která je alternativním léčbám otevřená. "Reiki vnímám pozitivně. Je to přírodní síla, kterou nám dali shora jako samoléčbu," říká.

Princip reiki

Nabízí se srovnání s akupunkturou, se kterou si lidé někdy reiki pletou. Mezi těmito dvěma druhy terapie však existuje podstatný rozdíl. "Akupunktura harmonizuje tělo tím, že vyrovnává energetické toky mezi meridiány. Ten, kdo ji využívá při léčení, musí dokonale znát příslušné dráhy a body. Také musí být dobrým diagnostikem. Reiki dodává energii z vnějších zdrojů prostřednictvím terapeuta. Energie reiki proudí sama do nejvíce poškozených míst - tam, kde je jí nejméně, podobně jako voda teče do nejnižšího místa. Terapeut používající reiki sice pomáhá, ale není diagnostik. Někdy sice může diagnózu tušit, ale neměl by ji sdělovat. To přísluší lékaři," vysvětluje Ilja Žáček. Podle jeho slov působí reiki na pacienta tak, že dodává životní energii do poškozeného místa a upravuje energetický obraz těla.

Tělo pacienta potom tuto energii použije k uzdravení. Už mnoho let je známá metoda, která umožňuje léčivou energii zviditelnit. Je to takzvaná Kirilianova fotografie. U zdravého člověka, zvířete i rostliny přesahuje energie obrys těla a vytváří kolem něj obal - auru. Pokud je energetický obal narušen, tělo je náchylné k poškození nebo onemocnění. Tím, že do poškozeného místa energii dodáme, dochází k rychlejšímu uzdravení. U velkých poškození je třeba energii dodávat opakovaně. Při podrobnějším zkoumání energetických poměrů organismu se ukazuje, že některá místa mají oproti jiným zvláštní tvar. Zobrazují se jako kruhy. V sanskrtu se kruh označuje slovem "čakra". Lidé, kteří jsou schopni vnímat energii, mohou rozpoznat, že právě těmito místy proudí větší množství energie. Čaker jsou v těle tisíce. Některé jsou maličké, sotva patrné. Pokud se soustředíme pouze na ty nejvýznamnější, můžeme mluvit o sedmi, jedenácti nebo i více čakrách. "Jsou to v podstatě energetické kanály, kudy vtéká a vytéká energie," říká Žáček. Pokud je některá z čaker znečištěna, průtok energie slábne. Komunikace mezi energetickými systémy je narušena. Následné energetické komplikace vedou ke vzniku nemoci. Používáním reiki se průchodnost čaker zlepšuje, a to napomáhá k uzdravení. Uzdravování probíhá současně na více úrovních.