DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Kurz reiki dne 26. 11. se z důvodu nemoci odkládá.

Ilja Žáček v příloze Deníku

V příloze Deníku dne 15. 5. 2017 vyšel článek, který se zobrazí níže. Pokud ho nevydíte, tak váš prohlížeč nepodporuje tuto technologii, ale nezoufejte stáhnout si ho v PDF můžete zde.

Ilja Žáček:
S Reiki může pomáhat každý

Kdekdo z nás by se občas nejraději neviděl. Bolí nás hlava, žaludek, potrápit umí i duše. Když se fyzický a psychický bol spojí, což je obvyklé, pokoří nás pocit zmaru a s ním přesvědčení, že nic nestíháme a nikdo nás nechápe. Z bludného kruhu nás může vyvést náhlá síla, která do nás vstoupí. A díky ní i potřebný klid a harmonie. Možná trochu zázrak. Takový dokáže Ilja Žáček, terapeut a Mistr Reiki. Pomáhat energií čišící z vlastních rukou se ale můžeme naučit i my.

Reiki je starý léčebný systém, který vychází z východní filozofie. Pomáhá lidem, ale i zvířatům, léčit různé neduhy psychického i fyzického rázu. Řada amerických nemocnic nabízí Reiki jako součást svých služeb, které podporují hojení a posilují účinky klasické medicíny. Jde tedy o podpůrnou složku léčby, nikoliv o dogma nebo náboženství. „Chodí ke mně i sportovci, kteří potřebují zbavit se bolesti nebo urychlit léčbu zranění. Případně chtějí jen účinně relaxovat. Získají chybějící energii a tělo se začne dávat do pořádku. Často se v souvislosti s Reiki mluví o netoxickém dopingu," vykládá Ilja Žáček, jeden z prvních, kteří u nás získali certifikát pomáhat lidem prostřednictvím této metody.

Životní energie je všude kolem nás, ale jak se dostane do těla klienta?

Pacienta se dotýkám rukama, kterýma proudí energie. Zdánlivě zcela obyčejná věc, ale mění se v něco zázračného, protože přináší klid a harmonii tělu i mysli.

Jací jsou vaši pacienti?

Pracuji s lidmi od kojeneckého věku po vysoké stáří. Přichází víc žen. Jsou vnímavější než muži. Těm jde především o to, aby obstáli v současné společnosti, jsou dravější.

Poměrně často mě bolí hlava, dokážete mi pomoci?

Bolest může mít řadu příčin. Ruce přikládám tam, kde pacient cítí problém, ale léčivá energie proudí i tam, kde může být skrytá příčina a bolest díky této síle ustoupí. Dnes obvykle lidi bolí hlava ze stresu. Dodaná energie pomáhá tělu, aby bylo samo schopné zbavit se stresu. Pročišťuje energetické kanály. Když si na bolení hlavy nebo na zažívání vezmete prášek, bolest na určitý čas přejde, ale neodstraní příčinu.

Kde jste získal schopnost, aby z vašich rukou proudila životadárná schopnost?

Nejsem spasitel, ani tvůrce energie. Jsem pouze jejím přívodem, což je mnohem zajímavější. Naučím to i vás. Pomáhat jiným může každý člověk. Ten, kdo o sobě tvrdí, že je jediný vyvolený, je obvykle podvodník, který kazí dobrým léčitelům jméno. Bohužel lidé takovým osobám přikládají až magickou moc. Jenže těm jde především o peníze a moc. Nabudou dojmu, že jsou jedinými pány nad životem, kritizují lékaře, zavrhují jimi stanovené diagnózy a léčebné procesy. Každý by měl k tomu, co dělá, přistupovat s pokorou a skromností. Platí to o poctivém léčiteli, terapeutovi i lékaři.

Když se klienta dotýkáte, jak poznáte, kde mu něco chybí?

Jakmile zvládnete postup Reiki a přejíždíte podél lidského těla, nemusíte se ho ani dotýkat,¨tak v určitém bodě vycítíte
teplo, mravenčení, brnění. Pokud má dotyčný zřejmě těžší problém, píchá vás v rukou. Jako kdybyste v nich měla tisíce jehliček.

A co děláte v takovém případě?

Nejsem diagnostik, problém mohu tušit, ale žádnou prognózu nesděluji. Pouze upozorním, že se mi něco nezdá, a tudíž je nutné zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. Takhle jsem rok doslova hučel do jedné naší kamarádky, protože mě na její hlavě ruce pálily. Jen mávala rukou, že migrénami trpí od dětství. Nález vypadal hrozivě, ale naštěstí se ze všeho vykřesala a užívá si života.

Tělo pacienta tedy získá energii a použije ji k uzdravení, ale jak se dostane právě do poškozeného místa?

Kolem těla je energetický obal. Nemohu říci, jakým způsobem ho vnímám. Někdo ho vidí jako mlhu. Když budete chtít, uvidíte ho taky. Zviditelnit léčivou energii vám pomůže metoda, známá už mnoho let. Je to tak zvaná Kirilianova fotografie. U zdravého člověka, zvířete i rostliny přesahuje energie obrys těla a vytváří kolem něj obal - auru. Není jednoduchá, je to spousta vrstev, které jsou čím dál tím jemnější. Pokud je tento energetický obal narušen, tělo je náchylné k poškození nebo onemocnění. Tím, že do poškozeného místa energii dodáme, dochází k rychlejšímu uzdravení. U velkých poškození je třeba energii dodávat opakovaně. Při podrobnějším zkoumání energetických poměrů organismu se ukazuje, že některá místa mají oproti jiným zvláštní tvar. Zobrazují se jako kruhy. V sanskrtu se kruh označuje slovem „čakra". Lidé, kteří jsou schopni vnímat energii, mohou rozpoznat, že právě těmito místy proudí větší množství energie.

Kolik je těch čaker?

Čaker jsou v těle tisíce. Některé jsou maličké, sotva patrné. Pokud se soustředíme pouze na ty nejvýznamnější, můžeme mluvit o sedmi, jedenácti nebo i více čakrách. V podstatě to jsou energetické kanály, kudy vtéká a vytéká energie. Je-li některá z nich znečištěna, průtok energie slábne. Komunikace mezi energetickými systémy je narušena. Následné energetické komplikace vedou ke vzniku nemoci. Používáním Reiki se průchodnost čaker zlepšuje, a to napomáhá k uzdravení.

Jak jste se dostal k Reiki?

S energií jsem pracoval vždycky, ale byla jiného druhu. Vystudoval jsem elektrotechniku, věnoval jsem se technické kybernetice. V určité životní etapě se mi nedařilo, rozpadlo se mi manželství, dost jsem si zoufal a hledal cestu, jak z toho ven. Narazil jsem na Reiki a přistoupil k němu s velkou nedůvěrou. Ale řekl jsem si, že nebudu odsuzovat něco, co sám nevyzkouším. Jedno z největších překvapení bylo, že když jsem položil ruce na člověka, cítil jsem, že mě to místo hřeje. Po několika měsících jsem okusil, jaké to je, když mnou energie prochází. To už mi nestačil první stupeň osvojení Reiki, ale absolvoval jsem druhý, pak třetí, mistrovský. Nakonec jsem opustil svou profesi a povoláním se mi stal můj koníček. Začátky nebyly lehké, ale postupně jsem zjišťoval, že poznávání léčebného systému je čím dál tím zajímavější a že si ověřuji i ty způsoby, které pro mě byly zpočátku nepřijatelné.

Co třeba?

Například jsem si ověřil, že u zvířat neexistuje efekt placebo, kterému mohou podlehnout lidé. Koníka nebo pejska neukonejší myšlenka, že když na ně někdo položí ruce, uleví se jim. Bolest musí skutečně ustoupit, aby uvěřili. Právě reakce zvířat mě mimo jiné přesvědčila, že jde o funkční a reálnou záležitost. Vnímal jsem určitou interakci mezi mnou a tou bytostí, s níž pracuji, ať je to člověk, nebo zvíře. Vždycky cítíte vzájemnost, pohyb energie. Dodnes mě dokáže nadchnout pes, který sotva na něj položím ruce, nastrkuje přesně to místo, které ho bolí. Jako by mi chtěl říct: Ještě, ještě, to je úleva! A jakmile skončím, celého mě z vděčnosti olíže.

Jak bych se mohla naučit předat energii a užít si podobné pocity?

Zasvětit vás může Mistr Reiki. Jsou tři stupně zasvěcení. Možná vám zasvěcení zní příliš esotericky, nábožensky, ale jde spíš o technologický proces. První stupeň je naladění. Mistr Reiki vás uvede do stavu, kdy se otevřete energii. Současně získáte schopnost energii přenášet a léčit tím, že na někoho položíte ruce, nebo ho obejmete. Energie bude proudit vaším tělem, stanete se jejím vodičem.

To je až příliš jednoduché, ne?

Chcete-li být dobrým terapeutem, měla byste podstoupit ještě druhý a třetí stupeň. Ve druhém dosáhnete na vyšší stupeň energie, která je čistší a umožňuje pomáhat širšímu spektru problémů a naučíte si pracovat i s energií na dálku. Třetí stupeň je mistrovský a v něm adept nabude takových znalostí, že je schopen zasvěcovat ostatní. Tento postup už je složitější, ale pokud ho dobře zvládnete, máte šanci dosáhnout do nejvyšších, nejjemnějších vrstev aury a pokusit se napravit věci týkající se psychiky. Kromě zmíněných transformací se na seminářích dozvíte podrobnosti o léčebném systému. V Reiki je stále o čem povídat, mé kurzy navštěvují i terapeuti, kteří už mistrovský titul získali, ale cítí potřebu zdokonalovat se.

Nebojíte se konkurence, když Reiki naučíte každého zájemce?

Ne, jsem rád, že lidi zajímá a těší mě, když si ho osvojí. Mistrů Reiki jsem už zasvětil několik stovek a pořád se vracejí. Člověk, který do učení pronikne, se i sám změní. Řekl bych, že poznání systému vede až k morální přeměně. Naučíme se víc lidi chápat, naslouchat jim a pomáhat. Dozvíme se spoustu informací o lidském těle, o psychice, o jejich vzájemném fungování, víc si vážíme života.

S lidmi se setkáváte i v přírodě, pořádáte pro ně turistické výšlapy, to společnosti během všedních dnů nemáte dost?

Na výlety chodím rád. Turistika mě vždycky bavila, odreaguji se od práce. Láká mě vymyslet trasu, najít spojení, občerstvení, zkrátka lidé si užijí den, vznikají tam nová kamarádství. Pokud někdo na mém webu objeví výletní tip a přijde, je vítaný. V sobotu 27. května míříme z Jílového u Prahy do Těptína, kdo má chuť, ať se přidá.